“Adobe Lightroom, Illustrator ve Photoshop için 15 Ücretsiz Alternatif”

Adobe’nin programları gerçekten çok iyidir, ancak daha çok profesyonel kullanıcılar için tasarlanmışlardır. Amatör veya kişisel kullanımlar için bile en ucuz Adobe abonelik planı çok pahalı olabilir. Bu yüzden Photoshop için ücretsiz alternatifler bulabilirsiniz. İşte Adobe programları için en iyi ücretsiz alternatifler burada.

Cevap Yazın

Bu soruyu cevaplamak için lütfen kaydolun veya giriş yapın.

Üye girişi | Kayıt ol
Cevaplar (1)
 • alternatif
  alternatif
  0
  vote
   
  warning

  En İyi Ücretsiz Adobe Photoshop Alternatifleri

  Herkes, Photoshop'un ne olduğunu ve profesyonel fotoğraf düzenlemeyle ilgisi olmayanlar için bile ne kadar şaşırtıcı olduğunu biliyor. Aslında, o kadar popüler ki muhtemelen birkaç harika çevrimiçi Photoshop alternatifi de dahil olmak üzere tüm ücretsiz alternatiflerini biliyorsunuzdur. Yine de, en iyisi olduğunu düşündüğümüz Photoshop alternatifleri burada.

  1. GIMP (Windows, Mac, Linux)

  GIMP, GNU / Linux, OS X, Windows ve diğer işletim sistemleri için kullanılabilen platformlar arası bir görüntü düzenleyicisidir. Özgür yazılımdır, kaynak kodunu değiştirebilir ve değişikliklerinizi dağıtabilirsiniz.

  Grafik tasarımcı, fotoğrafçı, illüstratör veya bilim adamı olun, GIMP size işinizi halletmeniz için gelişmiş araçlar sunar. Birçok özelleştirme seçeneği ve 3. taraf eklentileri sayesinde GIMP ile verimliliğinizi daha da artırabilirsiniz.

  2. Paint.NET (Windows)

  Paint.NET, Windows çalıştıran bilgisayarlar için görüntü ve fotoğraf düzenleme yazılımıdır. Katmanları, sınırsız geri almayı, özel efektleri ve çok çeşitli kullanışlı ve güçlü araçları destekleyen sezgisel ve yenilikçi bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Aktif ve büyüyen bir çevrimiçi topluluk, dostça yardım, öğreticiler ve eklentiler sunar.

  Başlangıçta Windows ile birlikte gelen Microsoft Paint yazılımı için ücretsiz bir alternatif olarak tasarlanan program, güçlü ama basit bir görüntü ve fotoğraf editörü aracına dönüştü. Adobe® Photoshop®, Corel® Paint Shop Pro®, Microsoft Photo Editor ve The GIMP gibi diğer dijital fotoğraf düzenleme yazılım paketlerine temel düzeyde bir alternatiftir.

  Tek dezavantajı, sadece Windows için kullanılabilir olmasıdır. Farklı bir işletim sistemindeyseniz, Paint.NET'ten sonra modellenen ve Windows, Mac ve Linux için kullanılabilen açık kaynaklı bir program olan Pinta'ya göz atmak isteyebilirsiniz.

  3. Pixlr (Windows, Mac, Web, Mobil)

  Pixlr, doğrudan tarayıcınızdan kullanabilceğiniz ücretsiz online bir fotoğraf editörüdür. Hızlı ve profesyonel düzenlemeler için yapay zeka destekli araçlarla bir sonraki seviye, sezgisel fotoğraf düzenlemeyi deneyimleyin. Editör, PSD (Photoshop), PXD, JPEG, PNG, WebP, SVG ve daha pek çok görüntü formatını destekler.

  En İyi Ücretsiz Adobe Illustrator Alternatifleri

  Vektör grafiklerinin normal grafiklere göre büyük bir avantajı vardır: piksel kullanmazlar. Bu, bir kez çizebileceğiniz ve bu resmi herhangi bir boyuta aktarabileceğiniz ve piksel kaybetmeyeceğiniz veya gereksiz pikselleşme olmayacağı anlamına gelir. Çizgi roman, infographics ve logo gibi şeyler için yoğun olarak kullanılır.

  Mümkünse, Illustrator'ı öğrenmenizi önemle tavsiye ederiz, ancak mümkün değilse, bu ücretsiz alternatifler işinizi görecektir.

  1. Inkscape (Windows, Mac, Linux)

  Inkscape, Photoshop - Illustrator ilişkisine benzer şekilde GIMP'e aittir. Bu, Illustrator'ın yapabildiği her şeyi yapabilen yüksek kaliteli bir programdır, ancak Illustrator'ı profesyoneller arasında bu kadar saygı duyulan ve sevilen yapan bazı özelliklerden yoksundur.

  Bir illüstratör, tasarımcı, web tasarımcısı ya da sadece vektör görüntüleri ile çalışan biri için yeterlidir.

  2. SVG-Edit (Web)

  SVG-edit, herhangi bir modern tarayıcıda çalışan hızlı, web ve JavaScript tabanlı bir SVG çizim düzenleyicisidir.

  SVG-Edit, tarayıcınızda çalışan açık kaynaklı bir vektör grafik düzenleyicisidir. Bunun otomatik olarak bir masaüstü uygulamasından daha kötü olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. SVG-Edit, önemli özelliklerle doludur ve tüm rakiplerine alternatif olur.

  Chrome, Firefox, Opera, Safari ve Edge'de çalışır.

  En İyi Ücretsiz Adobe Lightroom Alternatifleri

  Birçok kişi Photoshop'un fotoğrafları düzenlemek için tasarlandığını düşünüyor ve bunun için kullanıyor. Ancak bazen Photoshop yerine Lightroom'u kullanmak daha iyi olabileceği ortaya çıkıyor.

  Tahmin edebileceğiniz gibi, bu alternatifler uygundur, ancak Adobe Lightroom'un tüm gücüne ve esnekliğine sahip değildirler. Ancak standart düzenlemeler için basit bir şey arıyorsanız, bu Lightroom alternatifleri fazlasıyla yeterli olacaktır.

  1. Raw Therapee (Windows, Mac, Linux)

  RawTherapee, Özgür Yazılım (GPLv3) olarak piyasaya sürülen güçlü, platformlar arası bir ham fotoğraf işleme sistemidir. Çok çeşitli dijital kameralardan ham dosyalar geliştirmek için tasarlanmıştır ve dijital görüntülemenin nasıl çalıştığı konusundaki anlayışlarını genişletmek isteyen hevesli yeni gelenlerden profesyonel fotoğrafçılara kadar çeşitli kullanıcıları hedeflemektedir.

  RawTherapee, muhteşem fotoğraflar üretmeniz ve yaratıcılığınızı sergilemeniz için güçlü bir araç seti sunar.

  2. Darktable (Windows, Mac, Linux)

  Lightroom'a en iyi alternatif Raw Therapee değilse, Darktable programıdır. Bu açık kaynaklı RAW geliştirici sadece bir ton inanılmaz özelliğe sahip değil, aynı zamanda temiz ve gezinmesi kolay bir arayüze sahiptir.

  3. Photoscape (Windows, Mac)

  PhotoScape, fotoğrafları düzeltmenizi ve geliştirmenizi sağlayan eğlenceli ve kolay bir fotoğraf düzenleme yazılımıdır.

  Herhangi bir nedenle Raw Therapee veya Darktable'ı sevmiyorsanız, Photoscape boşluğu doldurabilir, ancak uygulanabilir bir alternatif olmaktan ziyade son çaredir. En son sürüm 2014 yılında piyasaya sürüldü.

  En İyi Ücretsiz Adobe Premiere Pro Alternatifleri

  İşte BBC ve CNN gibi ağlar tarafından kullanılan ve Gone Girl gibi uzun metrajlı filmleri kesmek için kullanılan zaman çizelgesi tabanlı bir video düzenleyici olan Adobe Premiere Pro'ya alternatif programlar.

  1. Davinci Resolve (Windows, Mac, Linux)

  DaVinci Resolve 16, profesyonel 8K düzenleme, renk düzeltme, görsel efektler ve ses post prodüksiyonunu tek bir yazılım aracında birleştiren dünyanın tek çözümüdür! Tek bir tıklamayla düzenleme, renk, efektler ve ses arasında anında geçiş yapabilirsiniz. DaVinci Resolve Studio, editörler, asistanlar, renk uzmanları, VFX sanatçıları ve ses tasarımcılarının aynı projede aynı anda çalışabilmesi için çok kullanıcılı işbirliği için tasarlanmış tek çözümdür! İster bireysel bir sanatçı olun, isterse büyük bir işbirliği ekibinin parçası olun, DaVinci Resolve'in diğer tüm yazılımlardan daha fazla Hollywood filmleri, televizyon şovu ve reklam filminde neden üst düzey post prodüksiyon ve sonlandırma için standart olduğunu görmek kolaydır.

  2. Hitfilm Express (Windows, Mac)

  HitFilm Express, profesyonel kalitede VFX araçları ve harika içerik, film veya oyun videoları yapmak için ihtiyacınız olan her şeyi içeren ücretsiz bir video düzenleme yazılımıdır. Yeni başlayanlar, film öğrencileri, oyuncular, YouTube kullanıcıları veya bütçesiz herhangi bir reklam öğesi için mükemmeldir.

  3. Lightworks (Windows, Mac, Linux)

  25 yılı aşkın bir süredir Lightworks editörü sinema tarihinin en iyi filmlerinin çoğunda kullanılmıştır. 

  Lightworks, Wolf of Wall Street, King's Speech ve Pulp Fiction da dahil olmak üzere birçok yüksek profilli filmin düzenlenmesinde kullanıldığı gerçeği ile kanıtlanmış profesyonel bir yazılımdır.

  Ne yazık ki, ücretsiz sürüm 720p ile sınırlı ve bazı daha gelişmiş özelliklerden yoksundur.

  4. Shotcut (Windows, Mac, Linux)

  Shotcut ücretsiz, açık kaynaklı, platformlar arası bir video düzenleyicisidir. Düzenli olarak, bir ila üç ayda bir güncellemeler alır. Sürekli geliştiriliyor, bu yüzden henüz en iyi alternatif değilse de yakında yeterli olacaktır.

  5. OpenShot (Windows, Mac, Linux)

  OpenShot çoklu platform destekleyen bir video editörüdür. Linux, Mac ve Windows desteklemektedir. Videolarınızı hızla kesin ve bu mükemmel anları bulun. OpenShot'un videonuzu kesmek için birçok kolay yolu vardır. Güçlü animasyon kütüphanesini kullanırken karartma, kayma, zıplama ve animasyon efektini projenizdeki her şeye uygulayabilirsiniz. OpenShot birçok farklı dilde mevcuttur ve Türkçe dil desteği de bulunmaktadır.

  En İyi Ücretsiz Adobe InDesign Alternatifleri

  InDesign çoğu kişi tarafından bilinmiyor, ancak uygulamanın dergiler, el ilanları, e-Kitaplar, broşürler, PDF'ler ve daha fazlasını tasarlamak için, özellikle bol miktarda ücretsiz Adobe InDesign şablonları ile ne kadar yararlı olabileceğini bilenler bilir.

  Alternatifler var ama gerçek anlamda bu programa yaklaşamıyorlar. İşte Adobe InDesign alternatifleri.

  1. Scribus (Windows, Mac, Linux)

  Scribus açık kaynaklı bir programdır. Ne iyi ne kötü, arada bir yerdedir. İnfographics, dergi kapakları, posterler ve hatta masa üstü RPG'ler de dahil olmak üzere her türlü şeyi yapmak için kullanılır. Güzel olan, size yardımcı olacak oldukça iyi belgelenmiş bir wiki'ye sahip olmasıdır.

  Belki de Scribus'un en büyük kusuru, formatlarının InDesign gibi diğer programlarla değiştirilememesidir.

  Bu cevaba yorum yaz

  Yorum yazmak için lütfen kaydolun veya giriş yapın.

  Üye girişi | Kayıt ol

Bu soruyu mail olarak paylaş