“Dikkati Toplama ve Farkındalık için İpuçları Nelerdir?”

Oxford Sözlüğü'ne göre, farkındalığın tanımı "bilinçli olmanın veya bir şeyin farkında olmanın kalitesi veya durumudur." Özellikle sağlık ve zindelik, bu terimin ruh sağlığını iyileştirmek, hastalık risklerini azaltmak ve hatta yaratıcılığımızı artırmak için birbirinin yerine kullanıldığını görüyoruz. Bu terimi bir "güç kelimesi" olarak düşünebilirsiniz. Ama farkındalık gerçekten nedir? Ve dikkat nasıl toplanır? Bu makalede farkındalık hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Cevap Yazın

Bu soruyu cevaplamak için lütfen kaydolun veya giriş yapın.

Üye girişi | Kayıt ol
Cevaplar (1)
 • alternatif
  alternatif
  0
  vote
   
  warning

  Farkındalık Nedir?

  Ünlü meditasyon uygulaması Headspace'e göre, farkındalık ne yapıyorsak şu anki farkındalık olarak düşünülebilir. Bu, yargı, eleştiri veya bağlılık olmadan, düşüncelerimizin ve duygularımızın farkına varmak için bir uygulamadır.

  Şimdi farkındalığın ne olduğunu bildiğimize göre, onu günlük hayatta görselleştirmemize yardımcı olmak için pratik terimlerle ifade edelim. Örneğin işe gidip gelmenizi ele alalım. Birçoğumuz için trafik duygusal yüklü bir deneyimdir. Birisi bizi sıkıştırdığında kızabiliriz ve sonra bu kişinin kaba biri olduğunu varsaymaya eğiliminde oluruz. Gerçek şu ki, o kişinin de tıpkı bizim gibi işe geç mi kaldığını veya acil durumununun olup olmadığını bilmiyoruz.

  Duygularımız ve içten gelen ego, zihnimizde daha sonra tepkimizi dikte eden anlatılar yaratır. Bu sadece o anda ve günün geri kalanında strese yol açmaz; aynı zamanda nörolojik hücrelerimizde bu davranışı uzun vadede devam ettirmek için bizi cesaretlendiren alışkanlıklar oluşturur.

  Birisi bizi sıkıştırdığında veya uzun bir trafik kuyruğunda olduğunuzda duyguların ortaya çıktığını fark ettiğimizde, bu duygularla düşüncesizce davranmak yerine farkındalıkla yaklaşabiliriz.

  Dikkatli olmanın güzel yanı, bunu her zaman, her yerde yapabilmemiz. İşte gün boyunca dikkatli olmanın pratik, kolay yollarının bir listesi.

  1. Meditasyon

  Muhtemelen farkındalığı uygulamanın en iyi yollarından biri meditasyondur. Bu uygulama mevcut olmaya ve hangi düşünce ve duyguların ortaya çıktığını fark etmeye odaklanmıştır.

  Hepsi kişisel tercih ve amaç göz önünde bulundurularak meditasyon yapmanın birçok yolu vardır. Yeni başlayanların meditasyona başlaması, bu yaşam tarzının sizin için açacağı birçok araçla kendinizi tanıtmanın güçlü bir yoludur.

  Benzer şekilde, telefonunuzdaki Headspace veya Insight Timer uygulamaları gibi öğrenilecek bir dizi kaynak vardır. Bu uygulamalar, her yerde ve her zaman keyfini çıkarmanız için öğretmen rehberli kayıtlara sahiptir.

  2. Doğa Yürüyüşleri

  Doğa herkesin ilk öğretmeni. Dışarıda olmak ve kendimize iş, aile ve yapılacaklar listelerinden bir mola vermek, tüm sistemimizi sıfırlamanın güzel ve basit bir yoludur. İster en sevdiğiniz parkta gezintiye çıkın, ister uzun bir günlük yürüyüşe çıkın, dışarıda olmak, dikkatli olmanın birçok yolunu sunar.

  Aslında buna odaklanmış, Forest Bathing adı verilen bir hareket var. Fikir, kendinizi şu an ve dışarıda yürüme eylemine geçirmektir: yeryüzünü ayaklarınızın altında hissetmek, yere ne kadar sıkı veya yumuşak bir şekilde bastığınız, etrafınızdaki kokular ve sesler ve bunun düşünceleri, duyguları veya anıları senin için getirir.

  Doğa yürüyüşleri inanılmaz derecede terapötik olabilir. O anda kalmak ve günün yorgunluğunu geride bırakmak, yaratıcılık, netlik ve derin iç bağlantıya yer açar.

  3. Günlük Tutmak

  Yazma, zengin bir farkındalık uygulaması bulabileceğiniz başka bir terapötik araçtır.

  Günlük tutmak bir klasik bir günlük tutmak gibi görünebilir ya da özellikle ağır veya kafa karıştırıcı hissettiren düşünceleri veya deneyimleri yazmayı seçebilir. Bu uygulama sıklıkla, düşünmediğiniz bir durum hakkında netlik ve yeni bir bakış açısı ortaya çıkarmaktadır.

  Olmuş olan ciddi bir şey hakkında yazıyor ya da sevdiğiniz bir arkadaşınıza ya da sevdiğiniz birine bir mektup yazıyor olun, uygulama sizi mevcut farkındalığa geri getirecektir.

  4. Evcil Hayvanınızla Oynamak

  Bu, dikkatli olmanın ve onu kesinlikle sevmenin bir yoludur! Evcil hayvanlarımızla kucaklaşmak en değerli anlardan bazılarıdır ve günümüzün farkındalığına derinden kök salmıştır. Sadece zihinsel yoğunluktan kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda depresyonu hafiflettiği, kaygıyı azalttığı ve yüksek tansiyonu düşürdüğü de bulunmuştur!

  5. Yemek Pişirme

  Bir tarifi uygulayabilir ve yemek pişirmeye odaklanabilirsiniz. Bu uygulama, sizi ve sizi besleyecek yiyecekler arasında sihirli bir bağlantı oluşturur.

  Ancak hazırlamayı sevdiğiniz ve bir tarifi takip etmenize gerek olmayan favori bir yemeği pişirmeyin. Yeni bir şey öğrenmek için bu yaklaşımı kullanın.

  Burada farklı, dikkatli bir yaklaşım sergileyebilir ve yemeğinizi yavaş ve güzel bir şekilde pişirip pişiremeyeceğinize bakın. Her meyve veya sebzeyi kesmeden önce koklayabilir misin? Pişirilirken cızırtılı yiyeceklerin seslerini, hatta doğrama tahtasındaki mutfak aletlerinin veya bıçağın gürültüsünü ayarlayabilir misiniz? Bu yemeği hazırlarken hangi duygular veya düşünceler ortaya çıkıyor? Tüm duyular için bir deneyim olsun.

  6. Dikkatli Yemek Yemek

  Yukarıdaki noktanın açıkladığı gibi, mutfaktaki farkındalık tüm duyular için bir deneyim olabilir. Yemeğinizi pişirmeyi bitirdikten sonra (veya birisi sizin için yemek pişiriyorsa), dikkatli olmanın başka bir yolu da nasıl yediğinizin farkında olmaktır.

  Sıklıkla, yiyeceklerimizi hızlı bir şekilde çiğneriz veya TV veya telefon gibi harici uyaranlardan rahatsız oluruz. Yemek zamanınızın farkında olmaya çalışın: yiyecekleri koklamak, renkleri ve dokuları fark etmek, tüm lezzetleri aktive etmek için yavaş ve tamamen çiğnemek ve her lokma arasında duraklamak. Bu sadece deneyimin tadını çıkarmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda gerçekten dolu olduğunuza karar vermenize de yardımcı olacaktır. Olumlu faydaları olduğu bilinen iyi bilinen bir diyet tekniğidir. Dikkatli yemeye başlayın.

  7. Aktif Ortak Dinlemek

  Bu, kişisel ve profesyonel ilişkilerimizde ve dostluklarımızda güçlü bir uygulamadır. Kaç kez bir arkadaşınızın hikayesini dinlemeyi ve aynı zamanda karşılığında ne söyleyeceğinizi planladığınızı hatırlayabilirsiniz?

  Hepimiz, bir noktada, konuşmakta olan birini duymayıp, kendi zihinsel konuşmamıza girdik. Ortak dinleme pratiği, başka bir kişiye var olmamıza yardımcı olmak açısından harikadır. Aynı zamanda paylaşan biri için nasıl yer tutulacağını öğretir, böylece daha empatik oluruz.

  Bir dahaki sefere sohbet ettiğinizde, kişinin söylediklerini ayarlayın: anlatılarını takip edin, bir şey paylaşmak için cesaretlerine yatırım yapın ve sözcüklerini ve beden dilini fark edin. Bunlar hacimleri konuşan küçük jestlerdir!

  Hepimiz duyulmak ve onaylanmak istiyoruz. Dikkatli ortak dinleme pratiğiniz Evren'e de aynısını hak ettiğinizi söyler; ve sende yap!

  Son düşünceler

  Bir farkındalık pratiği, yaptığınız her şeye hazır bulunmanın basit bir taahhüdüdür. İster trafikte, ister işte, sevdiklerinizle, ister yalnız olun, yavaşlama ve çevrenizde ve içinizde olup bitenlerin farkına varma alıştırması yapabilirsiniz. Bu, zihinsel, fiziksel ve duygusal sağlığınızın yanı sıra yaşamınızda ve toplumunuzda beslediğiniz ilişkilere büyük fayda sağlayacaktır.

  Kaynak: https://www.lifehack.org/878419/how-to-be-mindful

  Bu cevaba yorum yaz

  Yorum yazmak için lütfen kaydolun veya giriş yapın.

  Üye girişi | Kayıt ol

Bu soruyu mail olarak paylaş