Huawei, açık kaynaklı bir Android alternatifi olan HarmonyOS'u resmen duyurdu.

Çinli teknoloji devi Huawei, yıllık geliştirici konferansında HarmonyOS adlı yeni bir açık kaynaklı işletim sistemi geliştirdiğini duyurdu.

Huawei'nin şirketin tüketici iş grubu genel müdür yardımcısı Richard Yu'ya göre HarmonyOS, iki yıldır geliştiriliyor. Yeni işletim sisteminin tüm cihazların arabiriminde kullanılması amaçlanmaktadır. Bu, akıllı TV'lerde, internet bağlantısı bulunan tüm cihazlarda ve son olarak akıllı telefonlarını ve tablet serilerini içeriyor. Bu cihazların tümü, entegre geliştirme ortamı tarafından geliştirilen işletim sistemini tek şekilde çalıştırabilir ve böylece Android'in parçalanmış sürüm programını elinden alabilir.

HarmonyOS, HTML5, Linux ve en önemlisi Android uygulamalarıyla uyumlu olacaktır. Bununla birlikte, Android uygulamalarının yeniden derlenmesi gerekecek, Yu'nun “çok kolay” olarak adlandırdığı bir süreç.

HarmonyOS'un açık kaynak olmasına rağmen, Huawei, kullanıcılar için bir güvenlik riski olduğunu öne sürerek cihazlarına kök erişimine izin vermeyecek.

HarmonyOS'un piyasaya sürülmesi, giyilebilir cihazlar ve araç bilgi-eğlence sistemleri gibi cihazlarla başlayarak ve akıllı telefonlarının önümüzdeki günlerde Android'den uzaklaşmayı planladığı 3 yıl boyunca sürmesi planlanıyor. Bununla birlikte, eğer Huawei'nin herhangi bir nedenden ötürü (örneğin, belirli uluslar tarafından ticaretin yasaklanması konusundaki yasal yükümlülüklerin) akıllı cihazlarını Android ile taşımayı kesmesi gerekecekse, bu cihazları “herhangi bir zamanda” HarmonyOS'a çevirebileceklerini söylüyor.